img

Dieta a zakwaszenie organizmu

Niewłaściwa dieta przyczynia się do zakwaszenia organizmu, które z kolei skutkuje nieprawidłową pracą układu trawiennego.

Zakwaszenie może więc prowadzić do napadów wilczego głodu czy niekontrolowanego głodu „słodyczowego”. Ponadto, osoby borykające się z zakwaszeniem organizmu są zazwyczaj mniej energiczne, ich ruchy są spowolnione, obniża się poziom libido a organizm mniej wydolny. ktry Charakterystyczne, zewnętrzne objawy zakwaszenia to m.in. powiększony brzuch, występowanie opuchlizny pod oczami, sztywność ciała, mniej elastyczna skóra oraz skłonność do przybierania na wadze. Skoro wiemy jakie są skutki zakwaszenia organizmu warto zadać pytanie co dokładnie przyczynia się do występowania tego zjawiska. Wiadomo, że za naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu odpowiada nieprawidłowa dieta.

Co można do niej zaliczyć? Jakie produkty są niewskazane dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu lub które z nich powinniśmy ograniczyć?

Do zakwaszenia organizmu może prowadzić spożywanie produktów wysoko przetworzonych, a także jedzenie jajek, serów, wędlin, mięsa czy słodyczy w zbyt dużych ilościach. Ponadto, pieczywo, w szczególności białe, ciasta, kawa, czarna herbata i alkohol również przyczyniają się do zakwaszania organizmu. Aby zachować równowagę pH i jednocześnie nie odczuwać głodu warto zamienić powyższe produkty (przynajmniej 2-3 razy w tygodniu) na kaszę gryczaną lub jaglaną, mleko, migdały, duże porcje warzyw takich jak: cukinia, szpinak, brokuły, marchew, buraki czy bakłażan.

Oczywiście w naszej diecie nie może zabraknąć owoców, m.in. kiwi, bananów, brzoskwiń, malin, truskawek, cytrusów czy arbuzów. Zmiana diety jest pierwszym krokiem do zdrowszego trybu życia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia wyżej opisywanych dolegliwości warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, gdyż symptomy towarzyszące zakwaszeniu mogą pojawiać się również na skutek schorzeń wątroby, nerek, trzustki czy żołądka. Również detoksykacja organizmu powinna być przeprowadzona po konsultacji z lekarzem, który w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skieruje nas na dodatkowe, potrzebne badania.

Wojciech

Chętnie dzieli się swoją wiedzą z dziedziny zdrowego trybu życia.
Lubi jazdę na rowerze.

Zobacz również