img

Jak dochodzi do zakwaszenia organizmu i jakie powinno być jego pH

Nasz organizm, dzięki systemowi neutralizującemu kwasy, potrafi się bronić przed ich nadmiarem. Niestety gra w defensywie nie może trwać w nieskończoność.

W pewnym momencie siły obronne muszą ulec wyczerpaniu. Gdy tak się stanie nadmiar kwasów odkłada się w tkankach, co może objawiać się wzdęciami, zgagą, bólami stawów, bezsennością czy odkładaniem się tłuszczu w tkankach (przybieraniem na wadze). Zakwaszenie wywołane (i wywołujące) zakłóconą, nieprawidłową przemianą materii prowadzi do obumarcia tkanki chrzęstnej i objawia się zwyrodnieniami stawów, a tym samym bólem.

W jaki sposób sprawdzić czy nasz organizm jest zakwaszony?

To proste. Wystarczy bez uprzedniego przygotowania pojeździć na rowerze (np. 20 km), poćwiczyć na siłowni, pobiegać po schodach czy potańczyć… przez cztery godziny. Jeśli następnego dnia obudzimy się bez bólu mięśni, to możemy się cieszyć niezakwaszonym organizmem. Jeśli zaś pojawią się bóle mięśni to jest to pierwszy sygnał informujący o tym, że warto zweryfikować codzienne menu i ograniczyć produkty zakwaszające. Innym sposobem na sprawdzenie czy nasz organizm jest zakwaszony jest ocena czy pot, który wydzielamy, ma jakiś zapach. Pot osoby o niezakwaszonym organizmie powinien być bezwonny.

Kolejną drogą do sprawdzenia (stopnia) zakwaszenia organizmu są badania laboratoryjne, np. badanie krwi. Optymalne pH krwi wynosi od 7,35-7,45, a więc posiada odczyn lekko zasadowy. Zdrowy organizm będzie posiadał krew o pH równym 7,34 oraz limfę o pH wynoszącym 7,41. Granice normy to pH równe 7 i 7,7. W przypadku pH wynoszącego poniżej 7 mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu. Jednocześnie, im niższe pH, tym większe zakwaszenie organizmu. Dlatego w momencie, gdy pojawi się problem z zakwaszeniem organizmu powinniśmy starać się możliwie o jak najszybsze zareagowanie na ten problem. Sposobem na walkę z zakwaszeniem może być między innymi zmiana diety, która powinna przynieść wiele pozytywnych efektów. dzięki temu może się okazać, że uda się zneutralizować niekorzystne działanie kwasó na nasz organizm.

Natalien

Z pochodzenia Wietnamka. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Zobacz również