img

Co się dzieje z organizmem, gdy jest zakwaszony? cz II

Zakwaszenie organizmu prowadzi do ograniczonej zdolności do regeneracji komórek czy usuwania toksyn. Innymi słowy, podczas zakwaszenia nasza wątroba nie pracuje tak, jak powinna.

Pierwszym krokiem prowadzącym do równowagi pH jest weryfikacja i, w efekcie, modyfikacja diety. Chcąc zapewnić równowagę kwasowo-zasadową organizmu należy przede wszystkim wyeliminować fast-foody, maksymalnie ograniczyć spożywanie kawy, chipsów, alkoholu, słodyczy, soli oraz nikotyny. Ponadto, warto ograniczyć również spożywanie mięsa i produktów mlecznych na rzecz warzyw, owoców czy ryb. Produkty, które powinniśmy włączyć do naszej diety, chociażby ze względu na właściwości alkalizujące, to m.in.: szparagi, pietruszka, brokuły, czosnek, cebula, oliwa z oliwek, stewia, świeży szpinak czy kasza jaglana. Jeśli chodzi o napoje, to powinniśmy zrezygnować z tych słodzonych, posiadających konserwanty, na rzecz wody, zielonej herbaty czy naparów ziołowych.

Dla osób niewyobrażających sobie poranka bez kawy jest dobra wiadomość – dziś dostępne są kawy probiotyczne – napoje bogate w magnez oraz błonnik, kawy niewypłukujące magnezu z naszego organizmu. Warto również wiedzieć, że kawy probiotyczne posiadają również polifenole z granatu mające korzystny wpływ na serce i układ krążenia. Co więcej, spożywanie tego typu kawy pozwala także hamować procesy starzenia. Filiżanka kawy probiotycznej posiada tyle minerałów zasadowych ile znajdziemy w 100g warzyw. Do zakwaszenia organizmu, oprócz niewłaściwej diety, może prowadzić również ciągły stres oraz brak relaksu. Dlatego też, ważne jest by obok właściwego menu każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie, chwilę na relaks i odpoczynek. Dzięki temu znów nabierzemy energii i będziemy mogli skutecznie odkwasić organizm.

W walce z zakwaszeniem pomoże nam umiejętność głębokiego oddychania przeponą – wydech jest jednym z najlepszych sposobów na odkwaszanie. Zmiana diety, stylu życia (ze stresującego na zrównoważony) pomoże nam pozbyć się migreny, bóli pleców czy dolegliwości jelitowych. Dieta o charakterze zasadowym oraz wypoczynek zagwarantują nam lepsze samopoczucie już po kilku dniach stosowania się do „nowego trybu życia”.

Natalien

Z pochodzenia Wietnamka. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Zobacz również